Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 47

  • Whatsapp'de paylaş
2009 senesi, ocak ayının 29'u ...
 
Enver abim, huzurpınarında kitap hizmetlerine iştirak eden arkadaşlarımızı ihlas holding vip salonundaki yemekli sohbete davet etmişlerdi.
 
O gün Enver abim buyurdular ki;
 
-7-
 
Israrla zenginlik istenmez. Hayırlısı istenir. Peygamber Efendimiz'in bedduası var "Ya Rabbi! Sevdiğin kullarına hayırlı mal ver, sevmediklerine çok mal ver" buyuruyor.
 
İnsanın başına felaketler, elini açmamaktan, aldığını bırakmamaktan gelir. Aldığını bıraksa, elini açsa, kurtulur. Elini açmazsa, tuzağa düşer. Elini açar, sadaka, zekat verirse, kurtulur. Cömert olmak, mühim ve zor bir iştir. Birisi, cüzdanı attı, can değil ki verelim, para verilir mi, dedi.
 
Sadi Şirazi hazretleri Hindistan'da maymunları nasıl avladıklarını anlatırken buyuruyor ki; Maymunun elinin sığacağı bir kavanoza muz koyarlar, maymun muzu almak için eli açıkken kavanoza elini sokar, muzu eline alınca yumruk yapar. Elini kapatınca kavanozdan çıkaramaz, muzu bırakmamak için elini de açmaz ve yakalanır diyor. Elini açan kurtulur, elini açmayan, elindekini bırakmayan kurtulamaz. İnsanın başına felaketler, eline aldığını bırakamayışından gelir. Eline aldığını bırakabilen seadete kavuşur, bırakamayan felakete gider. Hiç kimse verdiğinden sıkıntı çekmez, ama aldığından sıkıntı çeker.
 
Cömert olan, vermesini bilen, elini açan her zaman rahat eder. Eli sıkı olan, eli kapalı olan, veremeyen her zaman sıkıntı çeker.
 
Büyüklerden birisine sormuşlar; "Efendim, bu yolu nasıl öğrendiniz?" "Duvarcı ustasından" buyurmuş. Herkes şaşkın bakarken "Evet demiş, duvarcı ustası… Bir gün bir sokaktan geçiyordum, bir usta ve çırağı duvar örüyorlardı. Usta elini uzatıyor, çırak tuğlayı eline veriyor, usta dönüyor ve duvarı yükseltiyor. Eli boşalıyor ve çırak eline bir tuğla daha bırakıyor. Demem şu ki, elini boşaltır ve talep edersen doldururlar! Mesele elini boş tutabilmek …"
 
-devamı var-
 
ali zeki osmanağaoğlu
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:355
Dün:389
Bu Ay:3,912
Toplam:14,336,799
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842