Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Herkese Lazım Olan İman - 164

  • Whatsapp'de paylaş
HAKÎKÎ BİR MÜSLİMÂN OLMANIN ŞARTLARI
 
Büyük İslâm âlimi, ikinci bin senenin müceddidi imâm-ı Rabbânî Ahmed Fârûkînin oğlu Muhammed Ma'sûm "rahime-hullahü teâlâ", üç cild olan, fârisî (Mektûbât) kitâbının birinci cildinin 147 nci mektûbunu, Hindistân vâlîlerinden mîr Muhammed Hafîye yazmışdır. Bu mektûbunda buyuruyor ki:

[Peygamberimizin "sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem" mubârek sözlerine (Hadîs) denir.] Aşağıdaki hadîs-i şerîfleri dikkatle okuyunuz! Her sözünüzde ve her işinizde bunlara uymağa çalışınız!

11 — (Bir kimse bir mü'mine bir iyilik yapınca, Allahü teâlâ bu iyilikden bir melek yaratır. Bu melek, hep ibâdet eder. İbâdetlerinin sevâbları bu kimseye verilir. Bu kimse ölüp, kabre konunca, bu melek nûrlu ve sevimli olarak bunun kabrine gelir. Meleği görünce ferâhlanır, neş'elenir. Sen kimsin der. Ben, falanca kimseye yapdığın iyilik ve onun kalbine koyduğun neş'eyim. Allahü teâlâ beni bugün seni sevindirmek ve kıyâmet günü sana şefâ'at etmek ve Cennetdeki yerini sana göstermek için gönderdi der.)

12 — Resûlullahdan "sallallahü aleyhi ve sellem" soruldu ki, Cennete girmeğe sebeb olan şeylerin başlıcası nelerdir? (Allahü teâlâdan korkmak ve iyi huylu olmakdır) buyurdu. Cehenneme girmeğe sebeb olan şeylerin başlıcası nelerdir denildikde, (Diline ve şehvetine hâkim olmamakdır) buyurdu. [Tirmüzî, İbni Hibbân ve Beyhekî.] [Allahü teâlâdan korkmanın alâmeti, harâmlardan sakınmakdır.]

- devamı var -
Huzur Pınarı Kitap Kampanyası
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:391
Dün:399
Bu Ay:5,796
Toplam:14,466,181
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842