Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Cihanı aydınlatan Nur - 9

  • Whatsapp'de paylaş
O'na, o güne kadar kimseye nasip olmamış bir isim verildi
 
"O gece ben de Âmine'nin yanındaydım. Doğum sırasında bir an semaya baktım. Yıldızlar yeryüzüne el uzatıp toplanacak kadar yakındı. Doğumu takiben dört yanımızdan öyle bir nur fışkırdı ki her şey kayboldu; bir nur denizinde gibi idik." Bunlar da Osman bin ebi As'ın annesi Fatıma-i Sekafi hanıma ait cümleler.
 
Şifa hatun ise efendimizin ebesi...
 
"Elime geldiğinde yalvarıp durmaya başladı. Bu sırada gaibden bir ses duydum: (Yerhamüke Rabbüke) hitabı ile bebeğe dua etti. Ve derhal bir nur zuhur etti. Bu nur sebebi ile bir anda çatı ve duvarlar yok oldu. Dünyanın bir ucundan öbür ucuna her şey gözümüzün önünde idi. Binlerce kilometrelik uzaklıktaki Şam'ın köşkleri açık-seçik görülüyordu. Korkup titremeye başladım Ötelerden sesler geliyordu:
 
-Bu güzeller güzeli çocuğu nereye götürelim?
 
-Bir taht-ı-revana bindirerek bir göz kırpacak zamanda bütün yerleri gezdirip getirelim.
 
Bu konuşmanın ardından sakinleştim. Biraz sonra yeniden sesler duyuyordum:
 
-Bu göz nuru çocuğu nereye götürdünüz?
 
-Doğunun bütün kudsi makamlarını gezdirdik. İbrahim aleyhisselâm, O'nu bağrına basıp dua ettikten sonra şöyle dedi: "Ey evladım! Dünya ve ahiretin izzet ve şerefi sana verildi. Sana ne mutlu. Peygamberliğini tasdik ve yolunu tercih edenler kıyamet günü seninle birlikte dirilecektir." Bu işaretlerin ilahi manalar taşıdığı belli idi... "Acaba ne olacak?" diye yıllarca merak ettim. Nihayet peygamberliğini açıklayınca o ihtiyar yaşımda hiç duraksamadan tebliğ ettiği dini kabul ettim ve ilk mü'minlerden oldum."
 
Abdulmüttalib, eve geldiğinde doğumun üzerinden üç gün geçmişti. Çocuğu görüp sevdi ve gelini ile hangi ismi koyacaklarını konuştu... Âmine, hamile iken gördüğü rüyada:
 
"-Sen, insanların en hayırlısı ve kainatın efendisine hamilesin. O dünyayı zinetlendirdiği zaman "hasedçilerin şerrinden korunması için bir olan Allah'a sığınırım" diye dua et ve Ahmed ve Muhammed ismini ver" denildiğini anlattı ve kendisinin Ahmed'i tercih ettiğini söyledi; anne, devamla doğum sırasında gördüğü harikuladelikleri naklediyor: O anda her taraf nurla dolu ve gözümden perde kalkmış; uzaklar yakın olmuştu. Şam ve Busra'nın çarşı ve sarayları; hatta Busra'nın develeri gözler önünde.
 
Dede ise yavruya Muhammed ismini koydu. Böylece ilahi murad yerini buldu ve O'na, o güne kadar kimseye nasip olmamış bir isim verildi.
 
- devamı var-

Sevgili Peygamberim
 
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:135
Dün:457
Bu Ay:1,490
Toplam:14,434,318
Online Ziyaretçiler:6
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842